GEL DE DİRENME

 
 
Her seçim döneminde ve kritik siyasal virajlarda, iktidar İslam dininin kutsalları üzerinden politika yapmayı adet haline getirdi. Toplumsal muhalefetin duyarlı olduğu yeşil ve çevrenin korunması taleplerine karşı bir dinsel obje yerleştirmeyle başlatılan talan düzeni devam ettirilmek isteniyor.

Hafızayı tazeleyecek olursak, Kadıköy’de neredeyse asırlık ağaçların bulunduğu ve 70 yıldan beri kent parkı olarak kullanılan Göztepe parkına cami yapımı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının haberi olmadan o günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye meclis üyesi olan İdris Güllüce (Çevre ve Şehircilik Bakanı) tarafından yetkisi olmadan atılan imza ile meclise gönderilmiş ve aynı şekilde meclisten çıkan karar da, Başkan Topbaş’ın haberi olmadan İdris Güllüce tarafından Başkan adına onanmıştı.

Topbaş zor durumda kaldı
Bu olay, o günlerde tarafımızdan deşifre edilince, Sn. Kadir Topbaş zor durumda kalmış ve geçmişe dönük Valilikle görüşerek resmi izin ayarlanmıştı.
Belediyelerde Belediye Başkanı her izne ayrılışında bir Belediye Meclis üyesini vekil olarak yazılı görevlendirir. Başkan görevinin başında iken vekillik sıfatı yoktur. Oysa İdris Güllüce kapısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan vekili tabelası astırmıştı. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra Kadir Topbaş, o zamanın Başbakanı Tayyip Erdoğan ‘danışarak tabelayı indirtti ve Güllüce’ye yol gözüktü.

Kadir Topbaş’ın ifadesi ile “bir deli kuyuya taş attı, nasıl çıkarayım?”lık bir  durumdu ortaya çıkan..
O atılan taş kuyuda dururken, aynı kişi şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kuyuya ikinci taşı atıyor. Bunu bilerek toplumu germek ve siyaseten dini kullanarak yapıyor.

Amaçları toplumun ihtiyacını giderecek dini tesis olmadığının örneklerini birazdan vereceğim.  Amaç dinsel figür yaratma ve buradan siyaseten pay alma gayretinden başka bir şey değil.

Göztepe Parkı'na cami
Göztepe parkı için söz konusu olan talep, farklı bir yer gösterildiği halde yapılmamıştır. Göztepe parkına cami yapımı tartışmalarından Ankara asfaltı üzerinde 30 dönümlük İSKİ Boru deposunun (metronun yanı) 10 dönümlük bölümüne altında otoparkı üst tarafında geniş cenaze namazı kılınacak alan ile birlikte cami yapma teklifini bizzat götürdüm. Yanımdaki teknik arkadaşlarla bize verilen cevap “Bu arsa çok kıymetli, olmaz” oldu. Acıbadem caddesi üzerinde ise başka bir cami alanı konuta çevrilmiştir. Rantın ön planda olduğu,  gerisinin kılıf olduğu ortadadır.

İslami değerlerin rant aracı olarak kullanımına en çarpıcı örnek Ataşehir’de yapılan Mimar Sinan Camii’dir. Bu bölgenin planları yapılırken, konut alanlarının önündeki yoğun çam ağaçlarının bulunduğu koru alan kamuya terk edildi. Koru alanlın bitiminde caddeye bakan bölümde de cami alanı vardı. Başbakanın talimatı ile cami yol kenarından koruluk alana alındı. Yol kenarındaki bu alanın yeşil olacağı ve kamuya terki beklenirken buraya AVM plana kondu. Yani cami koru alanına alınırken caminin yeri AVM oldu. Koru, yeşil kamunun ortak malı ise yok oldu. AVM birilerine uzun vadeli olarak verildi, şimdi  “216” olarak hizmetinizde.

Camiyi kullanmak etik değil
Cami için toplanan milyon dolarlar beni ilgilendirmiyor. Ancak caminin siyaset ve rant aracı olarak kullanılması, bu rant ve etik olmayan siyasete karşı çıkarken camii yapımına karşı durmaktan son derece rahatsızım.

Gelelim İdris Güllüce tarafından kuyuya atılan ikinci taşa
DHA verdiği ve Belediyelerce doğrulanan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Moda dolgu alanı üzerinde yeni bir camii yapımı için Plan hazırlamış. Dolgu alanlarını yıllarca yasalarla ve direnişlerimiz ile korundu. Ancak Maltepe’de başlayan talan Kadıköy’de camii ile aşılmak isteniyor. Arkasından yeni dolgular ve ticaret alanları da gelecek.

Bu düşünce ve plan, İstanbul’un katline devam etmektir. Bir tarafta kadın cinayetleri, diğer tarafta işsizlik, açlık, Güneydoğu’da devlet arayışı, mecliste insan hak ve özgürlükleri mücadelesi, hukuk devletine indirilmek istenen darbe…… vs. vs.
Gel de gerilme, gel de üzülme, gel de direnme..
cem kaylı
discount tiffany outlet Herve Leger Outlet UK cheap christian louboutin cheap nfl jerseys cheap nhl hockey jerseys tiffany outlet Christian Louboutin Discount tiffany outlet Tiffany Outlet cheap nhl jerseys louboutin outlet cheap nba basketball jerseys