BUGÜN VE DÜN

 
Eğer bugün Demokrasiyi ve Laik Hukuk Devletini savunduğumuzu iddia ediyorsak, onun düşmanlarını ve dostlarını da iyi tanımak zorundayız.
 
Bu uğurda hayatlarını kaybedenleri, onların hayatlarına kastedenleri ve işbirlikçilerini tanımak gerek. 23 Aralık 1930 da, yani tam 84 yıl önce, Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşuna ve kuruluş felsefesine karşı çıkanlardan biride kendisini “Mehdi” ilan eden Derviş Mehmet idi.
 
Arkasında 70.000 kişilik ordusu olduğu yalanıyla halkı isyana çağırarak Menemen İlçesinde Yeşil Bayrak diktiği meydana, halkı tehditle toplamaya başladığında, alay komutanı tarafından üzerlerinde mermisi olmayan tüfeklerle bir manga asker Mustafa Fehmi Kubilay'la olay mahalline gelirler.
 
Genç Asteğmen Meydandaki yobaz takımına ikazda bulunduğunda, açılan ateşle vurulur, derviş Mehmet ve yanındaki Yobazlar yakaladıkları genç teğmenin testereli bıçakla kafasını gövdesinden ayırıp yeşil bayraklarının direk ucuna takarlar.
 
Çevre halkı dehşetle kaçarken, mermisiz manga da etkisiz kalır. Olaya müdahale etmek isteyen mahalle Bekçisi Hasan ve ona yardıma gelen Bekçi Şevki de orada şehit edilirler. Cumhuriyet Şehitleri, Cumhuriyet Öğretmeni 24 yaşında genç asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve Cumhuriyetin Bekçileri Hasan ve Şevki’yi saygıyla anıyorum.
 
Onlar bugünleri görmediler.
 
Hala aynı anlayışa hevesler var, destek verenler var. İşte Irak ve Suriye’de IŞID adlı gurupla Derviş Mehmet’in ne farkı var?
 
Biri kendini (Mehdi) ilan ederken, diğeri Halife ilan ediyor. Dünyadaki İslam Alimleri ile ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı çok net bir şekilde bunların İslam diniyle alakalarını olmadığını tam tersine zarar verip günah işlediklerini açıklamalıdır.
 
Cumhuriyet düşmanlarının hedefleri, Cumhuriyeti koruyan kurumlar ve kişilerdir.
 
Atatürk Cumhuriyetinin kurumları yozlaştırılıp, yıpratılırken dini kendilerine alet eden, yobazların ve din tacirlerinin önleri açılıyor. Bundan en büyük sıkıntıyı da dinine samimiyetle bağlı yurttaşlar çekiyor kuşkusuz. Dün bu kurumları yıpratanlara fırsat verenler sıra kendilerine geleceğini anlayınca yeni düzenlemelere girdiler.
 
Şimdi tek doğru var. Bütün Ortadoğu ve İslam Devletlerine öncülük yapacak ve örnek olacak olan tek örnek “Demokratik,Laik Hukuk Devletidir”.
 
Hızla Demokrasinin tüm kurum ve kurallarını işler hale getirmeliyiz. O zaman Kubilay ve tüm Devrim şehitleri rahat uyur.
 
cem kaylı
discount tiffany outlet Herve Leger Outlet UK cheap christian louboutin cheap nfl jerseys cheap nhl hockey jerseys tiffany outlet Christian Louboutin Discount tiffany outlet Tiffany Outlet cheap nhl jerseys louboutin outlet cheap nba basketball jerseys